Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych

Niestety, corocznie na świecie wzrasta liczba osób niepełnosprawnych pod względem ruchowym. Dużym problemem jest także starzejące się społeczeństwo, które aby móc żyć komfortowo i bezpiecznie wymaga zastosowania w swoim najbliższym otoczeniu rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb .Często w takim przypadku niezbędny jest między innymi remont łazienki.

 

WC i umywalka

 

Remont łazienki dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych wymaga indywidualnego podejścia do och potrzeb. Chodzi tu nie tylko o właściwe wyposażenie łazienki, ale również odpowiednie rozplanowanie umieszczenia poszczególnych elementów tak, by osoba niepełnosprawna bądź mająca problemy z poruszaniem się była w stanie funkcjonować w niej komfortowo i bezpiecznie. Jednym z ważnych elementów w łazience jest punkt WC. W przypadku osób niepełnosprawnych bądź mających trudności w poruszaniu się, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się dłuższa i nieco podwyższona miska ustępowa – to pozwoli na bezpieczniejsze przejście z wózka inwalidzkiego na toaletę. Dzięki dwóm poręczom (w tym warto po stronie transferowej umieścić poręcz uchylną) osoba niepełnosprawna może korzystać z toalety samodzielnie, bez konieczności korzystania z wsparcia innych. Jeśli chodzi o umywalkę wyposażoną w korek klik-klak (https://tanialazienka.com/blog-korek-klik-klak), to w tym przypadku najlepiej sprawdzi się model płaski i głęboki, na którym wygodnie można będzie oprzeć przedramiona.

 

Punkt natryskowy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

 

W przypadku punktu natryskowego dla osób niepełnosprawnych największe znaczenie ma wybór odpowiedniego brodzika. Najlepszy będzie taki, który wybudowany jest na równo z poziomem posadzki. Bardzo ważne jest także, by charakteryzował się on bardzo dużą odpornością na intensywną eksploatację, bowiem z prysznica często korzystać będą osoby na wózku. Idealne będą tu brodziki wykonane ze stali nierdzewnej – solidne, wytrzymałe, a przy  tym wysoce odporne na działanie wilgoci.

 

Łazienka uwzględniająca potrzeby osób starszych

 

Nie da się ukryć, że w przypadku wielu krajów społeczeństwo się starzeje. To sprawia, że nie tylko osoby niepełnosprawne potrzebują dostosowania łazienki do własnych potrzeb – dotyczy to również osób starszych, które nie rzadko mają problemy z poruszaniem się. Taka łazienka może być urządzona bardzo podobnie do łazienki dedykowanej do stosowania przez osoby niepełnosprawne – w tym przypadku bardzo ważne jest stosowanie poręczy w najbardziej strategicznych miejscach (umywalka, kabina prysznicowa, toaleta).