Kolor zasłon jest zarówno częścią nastroju wnętrza, jak i wyrazem Twojego gustu. Zmiana odcienia zasłon lub firan może całkowicie zmienić atmosferę w pomieszczeniu. Oto jak dobrać kolor zasłon do salonu, sypialni, kuchni lub pokoju dziecięcego.
Zasada 1 — łagodne przejścia
Istnieją dwa podstawowe podejścia do wyboru kolorów zasłon. Pierwszą metodą jest wybór odcienia zasłon lub firan w tym samym schemacie kolorystycznym, co główna paleta wnętrza. Ale połączenie kolorów zasłon i tapety nie musi być stuprocentowe! Tkanina musi być albo nieco jaśniejsza, albo nieco ciemniejsza.
Na przykład, jeśli zdecydujesz się urządzić pokój w odcieniach beżu, zasłony mogą być w odcieniu kości słoniowej lub kawy.
Zasada 2 — uderzające kontrasty
Drugim podejściem do wyboru kolorów zasłon jest kontrast. Takie podejście pozwala na stworzenie stylowej, odważnej i bardzo wyrazistej kombinacji. Łatwo jest pracować z czystymi kolorami — białym i czarnym, niebieskim i czerwonym, żółtym i zielonym. Jednak efekt końcowy może być agresywny, dlatego należy wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia i styl wnętrza.
Kontrasty w zmiękczonych paletach są łagodniejsze, jak w przypadku zestawień kości słoniowej i czekolady. Gra na kontrastach jest możliwa nawet w pastelowych paletach — powstają bardzo delikatne, a jednocześnie wyraziste wnętrza.
Zasada 3 — połączenie zasłon i mebli
Wybierając zasłony, należy wziąć pod uwagę nie tylko kolor ścian, ale także kolor mebli. Jakie opcje są tu możliwe? Pierwsze rozwiązanie — zasłony i tapeta mają zbliżony ton, ale kontrastują z tapicerką. Na przykład oliwkowe zasłony, pistacjowe ściany i bordowo-brązowe meble. Drugie rozwiązanie — kolor zasłon dopasować do koloru mebli, kontrastując z tapicerką.
Możliwe są również bardziej złożone kompozycje, w których wykorzystywane są trzy pozycje kolorystyczne. Na przykład w minimalizmie popularne są czerwień, biel i czerń.
Zasada 4 — zasłony i tekstylia do wnętrz
Jednym z najważniejszych praw harmonii wnętrza jest zgodność obramowania okien z tekstyliami domowymi: poduszkami dekoracyjnymi, narzutami, serwetkami, obrusami. Czasami zarówno zasłony, jak i tekstylia dekoracyjne są wykonane z tego samego materiału — jest to bardzo ciekawe rozwiązanie stylistyczne.
Dokładne dopasowanie nie jest oczywiście konieczne. Wystarczy osiągnąć harmonię w palecie. Jeśli jednak w tkaninach występują powtarzające się wzory, powinny być one przynajmniej w niewielkim stopniu obecne na zasłonach.
Zasada 5 — kolor zasłon i styl wnętrza
Na wybór odcienia zasłon wpływa także charakter stylu wnętrza. Na przykład minimalizm aktywnie wykorzystuje klasyczną triadę „czarny – biały – czerwony”. Zasłony w kolorze fioletowym raczej nie pasują do takiego otoczenia. A w stylu ekologicznym ciężkie wino i odcienie burgundu raczej nie będą odpowiednie. Ale świetnie wyglądałyby w salonie urządzonym w tradycji wiktoriańskiej.
Zasada 6 — współzależność odcieni i tekstury
Faktura tkaniny może mieć ogromny wpływ na wrażenie, jakie wywierają kolory i odcienie. Im gęstsza tkanina, tym jaśniejszy, a czasem nawet cięższy wydaje się kolor. Błyszczące, satynowe tekstury zwiększają również jasność i nasycenie. Z kolei cienkie, lekkie zasłony sprawiają, że nawet czyste kolory wydają się nieważkie.
Zasada 7 — ogólny nastrój
Weź również pod uwagę psychologię koloru! Stylowy czerwono-czarny schemat kolorystyczny, który można zastosować do dekoracji sypialni nowożeńców, raczej nie będzie odpowiedni do pokoju dziecka. Delikatny pastelowy odcień będzie relaksujący w miejscu pracy, dlatego raczej nie nadaje się do gabinetu. Wesoły kolor pomarańczowy nie będzie relaksujący w sypialni. Białe zasłony mogą sprawić, że salon będzie wyglądał odświętnie, ale zmniejszą wrażenie przytulności.
Istnieją klasyczne palety barw dla różnych pomieszczeń: zielona do gabinetu, niebieska do sypialni, pastelowa lub żółto-niebieska do pokoju dziecięcego. Nie oznacza to jednak, że musisz wybierać zasłony zgodnie z tą zasadą! W końcu najważniejszą zasadą jest Twój gust — niepowtarzalny i indywidualny.