Jak zadbać o basen w ogrodzie, by pozbyć się zielonej wody?

Basen w ogrodzie to prawdziwy luksus. Aby móc beztrosko korzystać z wodnych przyjemności, trzeba pamiętać o regularnej pielęgnacji. Dzięki temu korzystanie z basenu będzie przyjemne i bezpieczne, a ponadto basen posłuży przez lata. Wokół tematu konserwacji basenu narosło jednak wiele mitów. Podpowiadamy zatem, jak prawidłowo zadbać o basen.

Czy witamina C do basenu ogrodowego to dobry pomysł?

Jednym z najpopularniejszych mitów, dotyczących pielęgnacji wody basenowej, jest stosowanie witaminy C (więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.chemiabasenowa.pl/content/42-witamina-c-do-basenu). Podobno w ten sposób można błyskawicznie pozbyć się z basenu zielonej wody.

Jak działa witamina C do basenu?

Uzdatnianie wody basenowej witaminą C to błąd! Dlaczego? Wpuszczona do wody witamina C (czyli kwas l-askorbinowy) wykazuje silne działanie antyoksydacyjne na zawarte w wodzie żelazo. W efekcie zmienia wartościowość tegoż pierwiastka. Woda rzeczywiście staje się niemal przezroczysta.

Proces ten powoduje jednak znaczące obniżenie pH wody basenowej. Tym samym zaburza równowagę wody. W wodzie basenowej potraktowanej witaminą C dochodzi do zanieczyszczeń organicznych.

Wizualny efekt zastosowania witaminy C również nie jest zadowalający, ponieważ woda na powrót staje się zielona (już po godzinie!). Jedyną zaletą jest spektakularny efekt – czyli szybkie pozbycie się zielonego koloru wody (pamiętając przy tym, że wróci do poprzedniego stanu). Czy warto? Z całą pewnością nie!

Czego używać do oczyszczania wody basenowej?

Jeżeli chcesz bezpiecznie i skutecznie pozbyć się z wody żelaza oraz innych metali, to musisz skupić się na długotrwałym i intensywnym filtrowaniu (24h/dobę przez kilka dni). Jednocześnie należy zastosować środki do koagulacji.

Czego używać do usuwania zanieczczeń?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem basenu ogrodowego, to musisz znać taki środek jak koagulant (lub inaczej flokulant, flock, flok). Jest to środek basenowy, którego zadaniem jest pozbywanie się mętności oraz zawiesin (organicznych i nieorganicznych) z wody. Środki te wspomagają proces filtracji poprzez formowanie zanieczyszczeń w większe cząstki. Koagulant powinien być stosowany systematycznie.

Jak pozbyć się alg, zielonej wody i mętności?

Aby zlikwidować algi, zieloną wodę i mętność – sięgnij po specjalistyczne środki na glony. Z delikatnie zanieczyszczoną wodą powinien sobie poradzić chlor. Możesz jednak zastosować również profesjonalne preparaty, jak na przykład koncentrat glonobójczy. Pamiętaj też, aby przed zastosowaniem zbadać odczyn pH wody.

Do czyszczenia basenu używaj wyłącznie środków basenowych, które zostały przebadane i mają odpowiednie certyfikaty. Istnieje cała gama środków, dzięki którym poradzisz sobie z problemem zielonej i brązowej wody.