Wymiana uszczelek okiennych: kiedy i jak to zrobić?

Wymiana uszczelek w oknach: kiedy i jak to zrobić?

Okna to element każdego domu, który ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu życia, wprowadzając do wnętrz światło i powietrze. Jednak nawet najlepsze okna z czasem ulegają zużyciu, a ich uszczelki tracą swoją funkcjonalność. Wymiana uszczelek to prosta i tania metoda, aby przywrócić oknom pełną wydajność. W tym artykule dowiesz się, kiedy warto wymieniać uszczelki i jak to zrobić.

I. Kiedy wymienić uszczelki w oknach?

1. Zużycie
Jeśli okna są już starsze i uszczelki zaczynają pękać lub straciły swoją elastyczność, to znak, że warto je wymienić. Uszczelki, które są trudne do zdejmowania są również sygnałem, że to już czas na wymianę.

2. Dyfuzja
Jeśli okna matowieją lub zimna powierzchnia pojawia się za szybą, to znak, że uszczelki nie są już skuteczne i wymagają wymiany.

II. Jak wymienić uszczelki okienne?

Wymiana uszczelek okiennych wcale nie jest trudna, a można ją przeprowadzić w kilku prostych krokach. Przed rozpoczęciem pracy pamiętaj o:

– Przygotowanie niezbędnych narzędzi: nożyczki, taśma miernicza, śrubokręt i młotek.
– Wybór odpowiednich uszczelek: istotne jest dobranie odpowiedniego typu i rozmiaru uszczelki do okna. Większość producentów okien oferuje różne profile uszczelek do wyboru.

1. Odcinanie starej uszczelki
Uszczelki usuwa się najlepiej za pomocą nożyc do tapetowania lub nożyczek. Należy uważać, aby nie uszkodzić ramy okiennej.

2. Przygotowanie ramy okiennej
Przed włożeniem nowej uszczelki trzeba dokładnie oczyścić stary klej. Ramę okienną należy wystukać młotkiem, aby pozbyć się resztek kleju.

3. Włożenie nowej uszczelki
Uszczelki wkleja się zwykle od sprężystej strony. Najpierw trzeba dokładnie zmierzyć okno i wyciąć odpowiedni kawałek uszczelki. Kolejnym krokiem jest jej delikatne wepchnięcie i wciskanie w ramę okienną.

4. Weryfikacja uszczelnienia okien
Po włożeniu nowych uszczelek warto sprawdzić, czy wszystkie okna są już szczelne. W tym celu można na przykład użyć świecy, którą przyłoży się do uszczelnienia. Jeśli świeca zaczyna drżeć, to znak, że okno nie jest szczelne.

III. Podsumowanie

Wymiana uszczelek okiennych to prosta i tania metoda, aby przywrócić oknom pełną wydajność. Jeśli okna są już starsze, a uszczelki zaczynają pękać lub tracić swoją elastyczność, to znak, że warto je wymienić. Należy też pamiętać, żeby włączać otwory wentylacyjne i regularnie wietrzyć pomieszczenia. Podsumowując, wymiana uszczelek okiennych to prosta czynność, którą można bez problemu przeprowadzić samodzielnie.