Jak wybrać stół kuchenny — przydatne wskazówki

Dokonując wyboru stołów w kuchni, należy wziąć pod uwagę szereg cech, które mogą wpływać na stopień komfortu i atrakcyjność wizualną pokoju jako całości. Szeroka gama rozwiązań oferowanych przez nowoczesne firmy sprawia, że znalezienie i zakup niezbędnego elementu wyposażenia jest procesem wymagającym dużych nakładów czasu. Po uprzednim ustaleniu rodzaju produktu, który optymalnie odpowiada Twoim wymaganiom, zaoszczędzisz czas i unikniesz błędów przy jego zakupie.

Jaki stół do kuchni — kształt i rozmiar

Komfort jest jednym z głównych kryteriów, które wpływają na wybór mebli kuchennych. W odniesieniu do stołów zwraca się uwagę na następujące cechy:

Wielkość pokoju mieszkalnego

Małe pomieszczenia stawiają wysokie wymagania co do wielkości stołu. Blat roboczy powinien być na tyle kompaktowy, aby umożliwić właścicielowi domu swobodne poruszanie się po kuchni. Optymalnym rozwiązaniem jest mały prostokątny stolik, który jednym z boków przysuwa się do ściany lub parapetu. Współcześni projektanci twierdzą, że jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, można wybrać wysuwaną niszę lub rozkładany stół, który otwiera się z ukrytej niszy. Stołki mogą być również wykorzystywane jako siedziska.

Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, dobrym pomysłem będzie zestaw składający się ze stołu i pasujących do niego krzeseł. Kształt blatu może być dowolny — okrągły, owalny, klasyczny prostokątny. Umieszcza się go bezpośrednio wzdłuż ściany lub na środku pomieszczenia.

Liczba osób obecnych przy stole w tym samym czasie

Odpowiedzią na pytanie, jaki stół wybrać do kuchni, może być wzór, według którego oblicza się wielkość blatu. Aby wygodnie pomieścić jedną osobę, należy przewidzieć minimalną odległość 65 cm. Stół o wymiarach 120 cm x 80 cm będzie idealny dla trzyosobowej rodziny. Stół może wygodnie pomieścić rodzinę w domu oraz dodatkowe dwie osoby przy stole, jeśli przyjadą goście.

Wybór stołu kuchennego — materiał

Materiał, z którego wykonany jest stół kuchenny, decyduje o jego trwałości i wyglądzie przez cały okres użytkowania. W zależności od potrzeb można wybrać jedną z poniższych propozycji:

Płyta wiórowa. Produkty te są wykonane z płyt kompozytowych pokrytych okleiną lub laminatem. Pierwszy typ charakteryzuje się niską wodoodpornością. W przypadku wilgoci powierzchnia może się rozwarstwiać i wypaczać. Druga wersja nie ma tej wady. Oba modele są przystępne cenowo dla większości nabywców.

Drewno. Materiał sprawdzony przez czas. Produkty z niego wykonane są odporne na uszkodzenia, zużycie, mają wysoką trwałość. Wadą produktów z naturalnego drewna jest pewna masywność, która sprawia, że nie są one odpowiednim rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Klasyczny wygląd mebli z litego drewna nie pasuje do wystroju pomieszczeń w stylu nowoczesnym.

Plastik. Jasne modele wykonane z trwałego tworzywa sztucznego są niedrogie. Dają one odpowiedź na pytanie, jak dobrać odpowiedni stół do kuchni urządzonej w eklektycznym, nowoczesnym stylu.

Meble w stylu nowoczesnym — problemy z wyborem

Jak wybrać stół do kuchni, której wnętrze urządzone jest z wykorzystaniem motywów minimalizmu, stylu high-tech, nowoczesnej klasyki? Projektanci zalecają zwrócenie uwagi na modele wykonane z wykorzystaniem elementów metalowych i szklanych w połączeniu z drewnem i płytą wiórową. W sprzedaży dostępne są elementy o różnych konfiguracjach:

Tradycyjne. Ich blaty są prostokątne, okrągłe lub owalne. W zależności od modelu liczba nóg waha się od jednej masywnej, często kształtnej podpory do klasycznych czterech nóg. Użyte materiały to szkło, naturalne drewno i metal.

Kreatywne. Dla klientów ceniących oryginalność i niestandardowe rozwiązania projektanci proponują blaty o krzywoliniowych kształtach stylizowanych na różne kształty. Wyróżniają się one niezwykłym kolorem i często są ozdobione fantazyjnymi ornamentami.