Z czego wykonana jest płyta HDF?

Płyta HDF to popularna płyta pilśniowa, która posiada wysoką gęstość. Skrót HDF pochodzi od angielskich słów High Density Fibreboard. To materiał drewno pochodny, który powstaje z bardzo drobnych włókien drewna. Surowiec ten łączy się ze sobą za pomocą wybranego spoiwa, na przykład żywicy syntetycznej lub kleju. Następnie produkt ten poddawany jest działaniu substancji utwardzającej podczas prasowania go. Proces prasowania płyt HDF odbywa się w warunkach bardzo wysokiej temperatury i dużego ciśnienia. W ten sposób powstają popularne płyty pilśniowe, które wykorzystujemy na co dzień.

Cechą charakterystyczną płyty HDF jest jej wysoka gęstość, która jest znacznie wyższa niż zwykłych płyt pilśniowych. Przekracza ona nawet 850kg/m3, co sprawia, że jest ona nawet większa niż gęstość wielu gatunków litego drewna, na przykład dębu. Mimo swojej gęstości, płyty takie są bardzo lekkie, dzięki czemu są bardzo chętnie stosowane w budownictwie, czy też w branży meblowej. Wysoka jakość tego materiału idzie w parze z jego niską ceną, która wpływa na popularność płyt HDF zarówno wśród profesjonalistów oraz amatorów.

Do czego można wykorzystać płytę HDF?

Najpopularniejszym zastosowaniem płyty HDF jest wykorzystywanie ich w produkcji mebli. Z tego materiału powstają między innymi tylne ścianki szafek i regałów, a także półki w szufladach. Ponadto płyta HDF może być wykorzystywana do tworzenia elementów konstrukcji mebli tapicerowanych, przede wszystkim w kolekcjach wypoczynkowych. Poza branżą meblową, płyty HDF mają swoje zastosowanie również w produkcji paneli i okładzin ściennych, paneli podłogowych oraz kasetonów. Dodatkowo spotkamy je również w przypadku parapetów okiennych oraz w elementach drzwi.

Na rynku możemy wybierać spośród różnych rodzajów płyt HDF. Różnić będą się gatunkiem drewna użytym w produkcji, a także kolorem. Klasycznie płyty te są jasnobrązowe, jednak mogą być również barwione. Ponadto płyty mogą być jednolite lub pokryte estetycznym laminatem, który sprawdza się przede wszystkim w przypadku mebli. Wybór odpowiedniej płyty zależy tylko od naszych potrzeb, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się przed zakupem ze specjalistami. Wówczas materiał ten na pewno spełni nasze oczekiwania.