Szafki kuchenne i sposób ich mocowania

W dzisiejszych czasach w żadnej kuchni nie może zabraknąć szafek do przechowywania przyborów kuchennych, płatków śniadaniowych, środków czystości i detergentów. To nie przypadek, że Schaff w języku niemieckim oznacza porządkowanie.

Pierwowzorem dzisiejszych szaf były wnęki wykute w ścianach i podłogach jaskiń, w których mieszkali starożytni ludzie. Żywność przechowywano również w dziuplach drzew, poza zasięgiem dzikich zwierząt.

Z biegiem czasu ludzie nauczyli się robić pudełka do przechowywania żywności i rzeczy osobistych. Później dodawano do nich pokrywki. Coraz bardziej przypominały one szafy, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Pierwsze wzmianki o znalezieniu drewnianych skrzynek w Egipcie pochodzą z III wieku p.n.e. W Europie szuflady z przykrywką pojawiły się dzięki Grekom i Rzymianom.

Musiały upłynąć setki lat, zanim surowe szuflady przekształciły się w komody z półkami i szufladami, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jeśli porównasz to w stosunku do tych wyprodukowanych kilkadziesiąt lat wcześniej — zmieniła się konstrukcja, lista materiałów użytych do ich produkcji i okładzin, szczegóły wykończenia, okucia i mocowania.

Uchwyty ścienne do szafek wiszących

Szafki kuchenne muszą być solidnie przymocowane do ściany. Źle zabezpieczone szafki wiszące mogą się wyłamać i rozbić nie tylko to, co jest w środku, ale także zdrowie szafki. Dlatego wybór odpowiedniej przystawki należy potraktować naprawdę poważnie.

Jak powiesić szafki kuchenne na listwie?

Mocowanie na listwie jest jednym z najpopularniejszych obecnie mocowań. Można ją rozpoznać po szynie montażowej, która ma postać listwy wyciętej z metalu z występem. Daszek z hakiem jest ukryty w plastikowej obudowie. Punkty mocowania są zaznaczane w równej odległości od powierzchni podłogi przed zamontowaniem listwy.

Szynę montażową mocuje się do ściany w kuchni za pomocą kołków rozporowych lub wkrętów samogwintujących. Każde z mocowań rzepowych musi wystawać poza szynę. Jest to konieczne do wyregulowania mechanizmu haka. Konstrukcja umożliwia montaż szafek na zawiasach jak najbliżej powierzchni ściany.

Mocowanie na listwie znacznie upraszcza montaż szafek wiszących ustawionych jedna obok drugiej. Zamontowane na hakach, przesuwają się swobodnie wzdłuż listwy i mogą być przemieszczane w dowolnym kierunku poziomym. Wybierając łączniki zębatkowe, należy wziąć pod uwagę ciężar szafek kuchennych. Szyny mogą nie być w stanie utrzymać ciężkich szafek, mogą się odkształcać i powodować problemy.

Mocowanie szafek kuchennych do daszków meblowych – informacje

Daszki meblowe do szafek wiszących były używane już przez naszych dziadków, którzy uważali je nie tylko za najbardziej powszechny, ale i najbezpieczniejszy sposób zabezpieczenia szafek. Daszki meblowe mają postać metalowej płyty z otworami na wkręty i wkrętami samogwintującymi. Pierwszą czynnością jest wykonanie dokładnego oznaczenia na ścianie i przymocowanie do niego kołków lub kotew. Na nich mocuje się wsporniki ścienne, które są wcześniej przymocowane do tylnej ściany konstrukcji modułowej. Wydłużone szczeliny, mierzące 2 cm, umożliwiają lekkie przesuwanie szafek w poziomie.

Mocowanie szafek do narożników meblowych

Narożniki meblowe to takie same metalowe płytki, które są wygięte pod kątem 90 stopni. Narożniki montażowe mają szereg otworów na śruby i służą do montażu i łączenia jednostek ściennych ze sobą. Są one wytrzymałe i mogą być poddawane niewielkim korektom.

Przygotowanie do montażu naściennego

Przed rozpoczęciem montażu szafek wiszących należy zakończyć wszystkie prace związane z układaniem przewodów elektrycznych, instalacją całego osprzętu elektrycznego, takiego jak gniazdka, wyłączniki. Następnie powierzchnia ściany jest wyrównywana i usuwane są ubytki. Niektórzy zaniedbują tę procedurę, myśląc, że niedoskonałości ściany nie będą widoczne za szafkami. Aby jednak zapewnić odpowiednią jakość instalacji, nie wolno zaniedbać prac wykończeniowych.

Do wyrównania powierzchni ściany można użyć listew konstrukcyjnych przymocowanych do ściany za pomocą tynku. Na wierzch nakłada się zaprawę murarską. Po stwardnieniu powierzchnia ściany jest wygładzana. Niewielkie różnice w poziomie otynkowanych ścian wyrównuje się za pomocą szpachli wykończeniowej. Po zakończeniu prac przygotowawczych można przystąpić do montażu modułów ściennych.