Życie w dużym mieście – wady i zalety

Mieszkanie w dużych miastach ma zarówno dobre, jak i te gorsze strony. Oczywiście perspektywa i opinia każdego człowieka, może być odmienna w zależności od jego przekonań i oczekiwań na co dzień. Warto więc zastanowić się, czego oczekuje się od mieszkania w większym mieście i wprowadzić ewentualne zmiany, jeśli coś nam nie odpowiada.

Zalety

Duże miasta to przede wszystkim większy rynek zawodowy. Oznacza to, że znacznie łatwiej jest znaleźć satysfakcjonującą i dobrze opłacalną pracę. Nawet w sytuacji, gdy obecnie zatrudniająca nas firma nie odpowiada naszym oczekiwaniom, można w każdej chwili zadecydować o zwolnieniu się i podjęciu nowej. Kolejną zaletą dużych miast jest zdecydowanie łatwiejszy dostęp do wszelkich usług i infrastruktury publicznej. Duże sklepy spożywcze, galerie handlowe, a także szpitale lub prywatne kliniki. Wszystkie te miejsca znajdują się w dużej ilości na terenach miejskich i pozwalają ludziom żyć w wygodzie i spełniać wszelkie oczekiwania. Duże miasta, takie jak na przykład Poznań, to także centrum życia towarzyskiego. Na każdym rogu znajdują się liczne lokale gastronomiczne lub kluby muzyczne, w których możliwe jest spędzanie czasu ze znajomymi w dowolny, wybrany przez siebie sposób. O każdej porze dnia oraz nocy, niezależnie od dnia tygodnia i pory roku, dostępne są miejsca, w których możliwe są spotkania towarzyskie i spędzanie czasu w przyjemny sposób.

Wady

Jednak mieszkanie w dużym mieście, takim jak wspomniany Poznań, może mieć również swoje wady. Przede wszystkim codzienne korki i spore ilości ludzi w wielu miejscach, mogą bardzo utrudniać codzienne życie. Dla wielu osób dużym minusem i wadą mieszkania w mieście jest brak własnego ogródka. Możliwość wyjścia na podwórko i robienia czego się chce na własnym terenie to wielka swoboda, której brakuje osobom zamieszkującym w blokach i wieżowcach. Każdy remont dokonywany u sąsiada jest utrapieniem dla całego bloku, a kiedy wykonujemy zmiany u siebie wywóz gruzu Poznań i inne duże miasta wymagają dokonać od razu. Nie ma szansy na spokojne i powolne wykonywanie remontów, ponieważ sąsiedzi się skarżą na hałasy i zanieczyszczenia. Mieszkając w dużym mieście, oprócz braku własnego podwórka i ogrodu, doskwierać może także brak jakiejkolwiek przestrzeni zielonej. Aby wybrać się na spacer do lasu, trzeba najpierw do niego dojechać samochodem lub komunikacją miejską. To niestety bardzo zniechęca i tym samym zmniejsza ilość leśnych spacerów wśród osób zamieszkujących duże miasta i ich okolice.