Projektowanie przestrzeni wystawienniczych: Układ, oświetlenie i ekspozycja eksponatów

Projektowanie przestrzeni wystawienniczych: Układ, oświetlenie i ekspozycja eksponatów

W dzisiejszych czasach organizowanie wystaw stało się niezwykle popularne. Z każdym rokiem powstają nowoczesne muzea, galerie i wystawy indywidualne. Projektowanie przestrzeni wystawienniczych staje się zatem jednym z bardziej wyróżniających się zawodów. Aby sprostać wymaganiom odbiorców, konieczne jest zaprojektowanie przestrzeni wystawienniczej w sposób przemyślany i estetyczny. Czym jest projektowanie przestrzeni wystawienniczych? Jak poprawnie zaprojektować ekspozycję? Czyli jak rozmieścić eksponaty we wnętrzu w taki sposób, aby prezentowały się najlepiej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Rozmieszczenie eksponatów w przestrzeni wystawienniczej

Pierwszym i zarazem bardzo ważnym krokiem podczas projektowania przestrzeni wystawienniczej jest rozmieszczenie eksponatów. Wszystkie elementy muszą być umieszczone w sposób, który zapewni największe wrażenie estetyczne, ale także ułatwi przemieszczanie się odbiorców po całej ekspozycji. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie eksponatów w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu tworzą one spójną narrację. W taki sposób, widz będzie miał szansę zrozumieć przekaz ekspozycji w sposób przyjemny i bez zbędnego zamieszania.

Ekspozycja i anturaż

Nie mniej ważną kwestią w projektowaniu przestrzeni wystawienniczej jest ich ekspozycja i anturaż. Wybór kontrastującego tła lub kolorów zwykle przyciąga uwagę odbiorcy i pozwala skupić się na wyeksponowanych elementach. Właściwe ustawienie oświetlenia to również niezwykle istotny element, który wpłynie na prawidłową ekspozycję wystawionych przedmiotów. Uwzględniając anturaż, warto zdecydować się na dodatkowe wykończenia ścian, które pozwolą na całkowite wtopienie się ekspozycji w otoczenie, co wprowadza dodatkową wartość estetyczną.

Oświetlenie

Nawet najwyższej jakości eksponaty nie zrobią dobrego wrażenia bez właściwego oświetlenia. Ciężko bowiem wyobrazić sobie wystawienie cennych dzieł sztuki w ciemnym pomieszczeniu. Właściwie oświetlenie pomoże eksponatom pokazać swoje walory i dodać uroku całemu aranżacji. Warto zwrócić uwagę na kolor światła, który wpłynie na odbiór ekspozycji. Najlepsze rezultaty osiągniesz wybierając potężne oprawy świetlne o zmiennym natężeniu światła. Nowoczesne oprawy LED są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ gwarantują długi czas pracy, skuteczną emisję światła, a do tego pozwalają na regulowanie natężenia światła.

Podsumowanie

Projektowanie przestrzeni wystawienniczych to proces skomplikowany, a jednocześnie niezwykle fascynujący. Dobre, estetyczne rozplanowanie przestrzeni wystawienniczej to kluczowy element, który pozwoli na pokazanie urzekającej ekspozycji i przyciągnięcie wielu odbiorców. Podczas projektowania warto skupić się na rozmieszczeniu eksponatów, ich ekspozycji i anturażu. Pomyśl też o dobrze dobranym oświetleniu, które dzięki właściwej emisji światła pozwoli na osiągnięcie najlepszego efektu. Nie bój się również zastosować mediacji z elementami multimedialnymi, co zapewni jeszcze pełniejszą i bardziej unikalną atrakcyjność ekspozycji.

Źródła:

– www.obiektyw.info
– www.ekspozycje.com
– www.darkdesign.pl
– www.novaart.pl
– www.wystawy.com