Pergola to element ogrodu tworzący zacienione przejście, korytarz lub miejsce do siedzenia, składający się z pionowych słupów lub filarów, które zwykle podtrzymują belki poprzeczne i solidną otwartą kratę, na której często rosną drzewiaste pnącza. Słowo to pochodzi od późnołacińskiego pergula, oznaczającego wystający okap.
Jako rodzaj altany może ona stanowić przedłużenie budynku, służyć jako osłona otwartego tarasu lub łącznik między pawilonami. Różnią się one od zielonych tuneli.
Terminy altana i altanka są synonimami pergoli. Termin pergola jest także często używany zamiennie z terminem kratownica (choć można je rozróżnić).
Pergole doskonale nadają się do uprawy pnączy i roślin pnących, ale można je także wykorzystać do stworzenia dramatycznego punktu centralnego na podwórku. Ta prosta konstrukcja ogrodowa może zapewnić cień, zdefiniować przestrzeń na zewnątrz lub dodać pionowe zainteresowanie do krajobrazu. Jest dość łatwa w budowie i można ją wykonać przy użyciu zwykłych narzędzi do majsterkowania.
Oto porady jak zbudować pergolę.
Wybierz materiał
Drewno jest najczęstszym materiałem używanym do budowy pergoli, ale nie jedynym. Można również znaleźć pergole winylowe i aluminiowe, a także wykonane z materiałów metalowych, takich jak żelazo i stal. Zestawy pergoli są dostępne w wersji drewnianej, winylowej i z włókna szklanego.
W tym projekcie pokażemy, jak zbudować drewnianą pergolę od podstaw przy użyciu tarcicy impregnowanej ciśnieniowo. Oto kilka rzeczy, które będą Ci potrzebne:
- Taśma miernicza
- Poziomica
- Koparka do dołków
- Taśma miernicza
- Okulary i rękawice ochronne
Określ rozmiar pergoli
Pergole są dostępne w szerokim zakresie rozmiarów, dlatego przed rozpoczęciem budowy należy ustalić, jak duża ma być konstrukcja. Aby upewnić się, że projekt jest kwadratowy, należy wyrównać sąsiednie boki konstrukcji.
Zaplanuj z wyprzedzeniem
Co ma się znaleźć w pergoli? Czy ma ona służyć tylko do dekoracji? Czy planujesz uprawiać na niej rośliny? Czy będziesz jej używać do zacieniania? Czy pod pergolą będą znajdować się miejsca do siedzenia? Gdy już wiesz, do jakich celów będzie służyć pergola, możesz określić, gdzie ją umieścić i jak duża powinna być.
Pomaluj drewno
Pomaluj lub zabejcuj drewno, aby zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych i drzazgami. Jeśli zdecydujesz się na malowanie, pamiętaj o zagruntowaniu wszystkich stron przed nałożeniem wybranego koloru farby lateksowej.
Zamontuj dach
Dach składa się z desek pióro-wpust o wymiarach 2×6′, które są przymocowane do krokwi o wymiarach 2×4′. Deski mogą zachodzić na siebie na krawędziach, ale nie powinny być zlicowane. Jeśli chcesz pokryć całą pergolę kratą, użyj cienkich pasków tarcicy, aby utworzyć wzór kraty, na której będzie się opierać praca kraty. Przed dodaniem kraty przymocuj listwy gwoździami lub wkrętami.
Zastosuj elementy wykończeniowe
Zasadź pnącza wokół pergoli i przytrzymaj je na samej konstrukcji, aby stworzyć pod nią chłodne i zacienione otoczenie. Jeśli wybierzesz pnącza jednoroczne, takie jak ambrowiec, możesz dodać koloru i cienia w jednym kroku! Możesz także zawiesić kosze z kwiatami lub skrzynki okienne na każdej belce poprzecznej, aby uzyskać kolorowy akcent i zapewnić dodatkowe zacienienie osobom siedzącym pod spodem.
Podsumowując, etapy budowy pergoli są następujące:
- Określenie obszaru, na którym ma być umieszczona pergola
- Określ wysokość i szerokość każdej kolumny, a następnie zapisz je na kartce.
- W każdym rogu obszaru pergoli należy umieścić drewniany słupek o wymiarach 4×4, używając do tego betonu. Upewnij się, że wszystkie słupki są na równej wysokości. Następnie pozostaw do wyschnięcia na trzy dni.
- Na każdym słupku przymocuj dwa drewniane pręty (2×12), które będą podstawą przyszłego dachu.
- Zbuduj dach, umieszczając poziomo deski drewniane 2×6 między dwoma poziomymi prętami (2×12). Pamiętaj o pozostawieniu 6 cali odstępu między każdą deską.
- Wbij gwoździe we wszystkie złącza, aby upewnić się, że wszystko jest do siebie mocno przymocowane.