Przechowywanie okien podczas remontu: jak odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami
Każdy remont wiąże się z przenoszeniem mebli, demontażem i montażem sprzętów oraz oczywiście z przechowywaniem okien. Bardzo łatwo w trakcie tych działań uszkodzić okno, a naprawa i wymiana tych elementów są jednymi z najbardziej kosztownych prac w trakcie remontu. Właściwe przechowywanie okien jest kluczowe, aby minimalizować ryzyko ich uszkodzeń.
1. Przygotowanie okna przed demontażem.
Przed przystąpieniem do przenoszenia okna trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli w oknie znajdują się szyby, najlepiej jest je usunąć. Należy starannie odkręcić wszelkie śruby i zamki, a następnie odkleić okleiny i uszczelki. Okno trzeba oczyścić i osuszyć.
2. Zaopatrzenie w odpowiednie materiały.
Pierwszą kwestią jest odpowiednie zaopatrzenie się w materiały do przechowywania okien. Najlepiej będzie, jeśli dysponujemy specjalnym stelażem lub drewnianymi podpórkami do okien. Wprawdzie można samemu je wykonać, ale w przypadku braku umiejętności warto skorzystać z gotowych rozwiązań. Przydadzą się również koce, folie bąbelkowe oraz taśmy klejące.
3. Jak przechowywać okna?
Jeśli okno jest duże, jego przechowywanie bez odpowiedniego stelaża staje się trudne. W takiej sytuacji warto zastosować drewniane podpory, na których okno zostanie ułożone w pozycji poziomej. W przypadku mniejszych okien wystarczy przechować je w pionie, ale zawsze w bezpieczny sposób. Okno warto dodatkowo owinąć w folię bąbelkową lub koce. Warto również opisać zapakowane okna, aby móc je później łatwiej rozpoznać i odnaleźć.
4. Gdzie przechowywać okna?
Miejsce, w którym przechowujemy okna, musi być suchy i chronić okna przed uszkodzeniem mechanicznym. Najlepiej, gdy przechowujemy je w pomieszczeniu wewnętrznym, który nie będzie używany podczas remontu lub w specjalnie przygotowanej przestrzeni. Nie należy kłaść okien na podłodze, na którą pada bezpośrednie światło słoneczne, a także w pobliżu innych elementów remontu lub magazynowych.
5. Jak transportować okna?
Odpowiednio zabezpieczone okno trzeba również prawidłowo przewieźć na miejsce. Należy przede wszystkim pamiętać o ułożeniu okna w właściwy sposób, tak aby nie miało możliwości się przesuwać podczas transportu. Warto ponadto użyć taśmy klejącej, dzięki której okno zostanie dodatkowo zamocowane. Pamiętajmy również, że przenoszenie okien powinno być wykonywane przez co najmniej dwie osoby.
Podsumowując, przechowywanie okien podczas remontu to ważny element przygotowań do pracy. Dzięki odpowiednim materiałom oraz praktycznie zastosowanym zasadom i sposobom można w łatwy sposób zabezpieczyć okna przed uszkodzeniami i uniknąć kosztownych napraw czy wymian.