Naprawa podłogi drewnianej

Niezależnie od tego, czy naprawiasz skrzypiącą podłogę, czy podłogę uszkodzoną przez wodę, mamy odpowiednie kroki, aby ją naprawić. Tutaj dowiesz się, jak naprawić uszkodzoną podłogę twardą.

Jak naprawić uszkodzoną podłogę z twardego drewna?

Najczęstsze rodzaje problemów występujących w przypadku podłóg drewnianych to zarysowania i wgniecenia spowodowane codziennym użytkowaniem, plamy z wody i uszkodzenia spowodowane wilgocią, plamy z substancji chemicznych i rozlanych płynów oraz uszkodzenia spowodowane pazurami zwierząt domowych. Zarysowanie lub zadrapanie wykończenia jest zwykle bardziej zauważalne niż samo drewno, ponieważ wykończenie jest zwykle jaśniejsze niż kolor drewna.

Na szczęście dla właścicieli domów, naprawa drobnych uszkodzeń podłogi drewnianej jest stosunkowo prosta. Można użyć kilku prostych narzędzi i materiałów, które można kupić w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Niektóre naprawy są łatwiejsze od innych, ale nawet w przypadku poważnych uszkodzeń można sobie z nimi poradzić samodzielnie, pod warunkiem, że poświęci się trochę czasu i wykona wszystkie kroki. Należy pamiętać, że samodzielna naprawa podłóg z twardego drewna wymaga podstawowych umiejętności stolarskich i dużo cierpliwości. Pamiętaj, aby najpierw wypróbować każdą naprawę w niewidocznym miejscu!

Jeśli nie czujesz się pewnie, dokonując pewnych napraw, lub są one poza Twoimi możliwościami, wezwij profesjonalnego renowatora lub stolarza, który pomoże Ci naprawić podłogę z twardego drewna.

Istnieje kilka różnych sposobów naprawy podłogi drewnianej, w zależności od rodzaju drewna i stopnia uszkodzenia. Ogólnie rzecz biorąc, naprawa podłogi drewnianej jest jednak stosunkowo prostym procesem.

Naprawa dziur po gwoździach lub pęknięć w podłogach z twardego drewna

Szpachla do drewna lub podobne produkty mogą być użyte do wypełnienia otworów po gwoździach lub pęknięć w podłodze z twardego drewna. Kit powinien być dopasowany do koloru drewna. Jak można się spodziewać, bardzo trudno jest dokładnie dopasować kolor, dlatego przed nałożeniem na całą podłogę należy przeprowadzić próbę na niewidocznym miejscu. Podobnie jak w przypadku większości bejc i lakierów, czasami potrzeba kilku aplikacji, aby uzyskać właściwy odcień. Można również użyć tego produktu do naprawy zadrapań lub wyżłobień w podłogach z twardego drewna.

Szpachlę do drewna można kupić w sklepach z artykułami do domu i wielu innych miejscach, gdzie sprzedaje się produkty do malowania i wykończenia. Należy poszukać szpachli do tego produktu; jest to coś w rodzaju szpachelki, która pozwala na równomierne i gładkie rozprowadzenie szpachli na uszkodzonym obszarze podłogi z twardego drewna. Szpachle są dostępne w różnych rozmiarach, więc poszukaj takiej, która będzie odpowiednia dla Twojego projektu.

Zazwyczaj, gdy ludzie potrzebują naprawić podłogę drewnianą, mają jeden z trzech problemów:

  • Powierzchnia drewna jest porysowana lub uszkodzona.
  • Uszkodzone są same deski.
  • Deska lub deski wyskoczyły, ponieważ podłoże pod nimi stało się słabe lub uszkodzone.

Identyfikacja uszkodzonych desek

Należy dokładnie obejrzeć podłogę z twardego drewna w poszukiwaniu desek, które mogły się wypaczyć lub zagnieść. Dzieje się tak, gdy deski wchłaniają wilgoć z powietrza i pęcznieją, wyginając się ku górze na środku każdej z nich. Wypaczanie jest bardzo częstym problemem w przypadku podłóg drewnianych, ale można go uniknąć, kontrolując poziom wilgotności w domu. Sprawdź, czy nie ma żadnych szczelin między deskami, ponieważ szczeliny te mogą być spowodowane kurczeniem się z powodu suchych warunków. Poszukaj desek, które są pęknięte lub rozszczepione, ponieważ są to oznaki, że należy je wymienić. Należy również sprawdzić, czy na podłodze nie ma plam, ponieważ może to wskazywać na wyciek z góry, który uszkodził lub zmurszał część desek.

Usuwanie uszkodzonych desek

Za pomocą łomu lub łomu usuń gwoździe mocujące uszkodzone deski, które zamierzasz wymienić. Jeśli w desce jest wiele gwoździ, można wywiercić kilka małych otworów na całej długości deski.