Układanie podłogi drewnianej — ważne kwestie

Pomimo różnorodności pokryć podłogowych, w ostatnich latach coraz więcej osób wybiera materiały naturalne. Dlatego właśnie podłogi drewniane stały się tak popularne. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto układać podłogę drewnianą własnymi rękami, czy lepiej skorzystać z usług profesjonalistów, ile kosztuje ułożenie podłogi z desek i jak podjąć decyzję o wyborze materiału? Szczegółowe odpowiedzi na niektóre te pytania znajdują się poniżej.

Podłoga w mieszkaniu lub domu odgrywa ważną rolę. Aby zapewnić jej trwałość przez wiele lat, należy wybrać odpowiedni materiał i prawidłowo ją zamontować. Proponujemy, abyście zajęli się tymi kwestiami bardziej szczegółowo.

Wybór właściwego materiału

Jeśli planujesz położyć drewniane deski jako podłogę, ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał. Kluczową rolę odgrywa tu klimat, cena i przewidywany poziom obciążenia podłogi. Oczywiście rodzaj pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana podłoga, jest jedną z najważniejszych cech.

W przypadku mniejszych powierzchni mieszkalnych można stosować drzewa iglaste. Może to być jodła, sosna, cedr lub modrzew, które są łatwe do układania. Cena takiego materiału jest stosunkowo niska, a jego wytrzymałość i trwałość wysoka.

Uniwersalną i droższą opcją są deski dębowe. Do produkcji podłóg drewnianych powszechnie wykorzystuje się również olchę i osikę.

Podstawowe kryteria wyboru drewna

  • Ważne jest, aby podłoga była sucha, ponieważ jeśli będzie mokra, w przyszłości deski podłogowe stracą swój kształt. Jeśli deski są zbyt suche, po pewnym czasie mogą się wypaczyć.
  • Nie należy kupować materiału, jeśli ma on widoczne wady, takie jak plamy smoły, pęknięcia i wady, które są nie do przyjęcia, nawet jeśli cena jest niższa.
  • Warto kupić o 10% więcej materiału, ponieważ podłoga ma pewien procent wad.
  • Przy zakupie należy upewnić się, że kupowane drewno pochodzi z tej samej partii. W ten sposób można mieć pewność, że warunki obróbki płyt są takie same, a więc powinny one pasować do siebie pod względem wzoru i koloru.
  • Do wykonania podłogi lepiej jest użyć drewna łączonego na pióro-wpust lub ciętego. Dzięki temu nie trzeba szlifować, choć metr tego materiału będzie kosztował więcej niż zwykła deska, ale można ułatwić sobie wykonanie podłogi.

Czy warto samodzielnie układać podłogę drewnianą?

W większości przypadków układanie podłogi drewnianej obejmuje następujące czynności:

  • Montaż legarów;
  • Izolacja termiczna;
  • Wykonanie izolacji podposadzkowej;
  • Układanie specjalnego materiału wyrównującego;
  • Instalacja podłóg wykończeniowych.

W zależności od indywidualnych cech lub życzeń właściciela domu kolejność prac może się nieco różnić.

Instalacja podłogi drewnianej wymaga uwzględnienia pewnych osobliwości, o których niedoświadczona osoba może po prostu nie wiedzieć. Z tego powodu zalecamy skontaktowanie się z profesjonalistami, którzy działają w tej branży od dłuższego czasu, i sprawdzenie, ile kosztuje położenie drewnianej podłogi. Mogą być również potrzebne specjalne narzędzia lub sprzęt.

Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach, nieprawidłowa technika spowoduje konieczność wykonania nowej naprawy, co zwiększy koszty. Zatrudnienie mistrza z dużym doświadczeniem jest więc w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy narzędziami stolarskimi.

Czy opłaca się korzystać z usług prywatnego mistrza? Zwykle usługi takich specjalistów są nieco tańsze niż praca ekipy z firmy budowlanej. Jednak prywatny mistrz w takich sytuacjach nie dostarcza żadnych dokumentów potwierdzających fakt zawarcia umowy, ani gwarancji jakości pracy.

W rezultacie jakość pracy pozostaje na sumieniu mistrza. Z usług tych profesjonalistów należy korzystać tylko wtedy, gdy jakość i wyniki ich pracy widzieliśmy na przykładzie swoich przyjaciół lub znajomych.