Wykorzystanie przestrzeni: Sztuka układania mebli w małych wnętrzach

W małych mieszkaniach każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Dlatego właściwe rozplanowanie mebli jest niezwykle ważne, aby stworzyć praktyczne i estetyczne wnętrze. Sztuka ta wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. W poniższym artykule przedstawiamy wskazówki, dzięki którym układanie mebli w małych przestrzeniach stanie się łatwiejsze.

1. Zaczynamy od pomiarów

Przed przystąpieniem do aranżacji wnętrza konieczne jest wykonanie pomiarów. Ustalenie wymiarów pomieszczenia pozwoli nam na dobór odpowiednich mebli, których rozmiar i kształt będą w pełni dopasowane do dostępnej przestrzeni. Starajmy się też przewidzieć, jakie funkcje będzie pełnić dany mebel i gdzie będzie stał. Na przykład, łóżko nie powinno blokować dostępu do szafy, a stół nie może zdominować całości pokoju.

2. Dobieramy odpowiednie meble

Wybór mebli powinien być powiązany z funkcją, jaką będą pełnić w danym pomieszczeniu. W małych wnętrzach szczególnie istotny jest dobór mebli wielofunkcyjnych. Na rynku jest wiele produktów, które łączą w sobie kilka funkcji, np. łóżko z szufladami lub rozkładana kanapa. Dobrym rozwiązaniem są też meble podwieszane, które zajmują mniej przestrzeni niż te stojące na podłodze. W małych kuchniach warto rozważyć instalację szafek wiszących.

3. Układamy meble w sposób funkcyjny

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie ułożenie mebli. Umiejscowienie kanapy w określonym miejscu pozwoli na uzyskanie odpowiedniej przestrzeni do siedzenia, a meblościanka posiadająca szafki, półki i szuflady pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Podczas planowania ustawienia mebli warto wykorzystać schemat żyrafy – w centrum ustawiamy najważniejszy mebel, najlepiej duży i efektowny np. sofa, resztę mebli ustawiamy dookoła.

4. Wykorzystajmy przestrzeń między meblami

W małych pomieszczeniach warto wykorzystać każdy wolny centymetr przestrzeni. Odległość między meblami powinna być dopasowana do funkcji, jaką pełnią. Znajdując pomiędzy sofą a stołem wolną przestrzeń, wstawmy tam np. komodę lub regał. Taki zabieg pozwoli nam wykorzystać przestrzeń, która zazwyczaj pozostaje nieużytkowana. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie miejsca pod łóżkiem – warto wstawić tam dodatkowe pudełka lub pojemniki na pościel czy ubrania.

5. Zwracamy uwagę na kolory i oświetlenie

Ostatni element, który nie może zostać zaniedbany to dobór kolorów i oświetlenia. W małych wnętrzach jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Kolor stonowany dodaje elegancji, a elementy w jasnych kolorach optycznie powiększają pomieszczenie. Odpowiednie oświetlenie także wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Warto skorzystać z oświetlenia punktowego, którym podkreślimy najważniejsze elementy w pomieszczeniu, takie jak np. obraz na ścianie czy kwiaty w wazonie.

Podsumowanie:

Urządzenie małego pomieszczenia jest zadaniem wymagającym wielu umiejętności i dobrej wiedzy. Poprzez odpowiedni dobór i układanie mebli możemy wykorzystać każdy dostępny centymetr przestrzeni. Pamiętajmy, aby dostosować meble do funkcji, jaką będą pełnić oraz dopasować je do wielkości danego pomieszczenia. Wykorzystajmy każdą wolną przestrzeń i pamiętajmy o odpowiednim doborze kolorów i oświetlenia, aby stworzyć harmonijne i praktyczne wnętrze.