Jak dobrać zasłony do wnętrza?

Zasłony gotowe łączą funkcjonalność z estetyką. Czy znalezienie do sypialni zasłony, która będzie zarówno atrakcyjna wizualnie, jak i praktyczna jest możliwe? Sprawdź, jak dobrać zasłony do każdego wnętrza.

Zasłony zaciemniające, a może tylko delikatne uzupełnienie aranżacji wnętrza. Gładkie zasłony, które sprawiają wrażenie niezwykle zwiewnych, czy może masywne, eleganckie modele w stylu glamour? Możliwości jest wiele, dlatego przy wyborze zasłony warto kierować się nie tylko estetyką, ale również znaleźć wzór, który zapewni praktyczne rozwiązanie.

Zasłony do sypialni, czyli jak zapewnić sobie odpowiedni nastrój

Zacznijmy od jednego z najtrudniejszych wyborów, jakim są zasłony do sypialni. Bez wątpienia ten element wystroju może pełnić funkcję dekoracyjną i znakomicie dopełniać inne ozdoby, ale jednocześnie w sypialni potrzebujemy zazwyczaj przede wszystkim rozwiązania, które zapewni nam przytulny klimat. Wzór można bez trudu dostosować do nowoczesnego wnętrza, np. decydując się na geometryczne wzory albo minimalistyczne długie zasłony w jednej z odmian pasteli. Warto jednak pamiętać, że w sypialni zasłony wybrać należy także pod kątem izolacji przed promieniami słonecznymi. Światła wpadające do całego pomieszczenia w ciągu dnia są jak najbardziej pożądane, jednak nocą wolimy zaciemnić wnętrze, aby móc spokojnie zasnąć.

Dlatego żeby dobrać odpowiednie zasłony do sypialni, głównym dylematem będzie materiał, z którego będą wykonane. Nowoczesne zasłony mogą mieć jasne barwy, gdyż to grube tkaniny z pewnością spełnią swoją role i zatrzymają światło słoneczne czy latarni ulicznych. W małej sypialni takie masywne zasłony mogą jednak optycznie pomniejszać wielkości pomieszczenia, dlatego do tego typu sypialni wybrać należy delikatniejsze tkaniny, ale za to spokojne kolory.

Jak dobrać zasłony do pokoju dziecięcego?

Kolejny częsty dylemat dotyczy pokoju młodzieżowego. Wybór zasłon do tego typu wnętrza może być wyzwaniem, gdzie kością niezgody będą odmienne wizje rodziców i dzieci. Młodzi lokatorzy często najchętniej w ogóle pozbyliby się zasłon, z kolei rodzice widzą we wnętrzu chociażby wesołe, kwieciste wzory, które udekorują okno i dodadzą pokojowi kolorytu. Ponownie trzeba pamiętać przed zbytnim nasłonecznieniem, które może doskwierać m.in. podczas pracy przy komputerze. Ciekawym kompromisem mogą być zasłony welurowe na taśmie, które prezentują się nowocześnie, znakomicie uzupełniają kolor ścian i urozmaicają fakturę. Jednocześnie te jednokolorowe zasłony doskonale spełniają swoją funkcję, odgradzając promienie słoneczne.