Jak zawiesić firanki bez karnisza?

Zasłony wiszące bez karnisza nazywane są również zasłonami bez drążka. Aby powiesić zasłony bez drążka, trzeba użyć kilku haczyków i gwoździ na ścianie. Zasłona bez drążka wygląda bardziej swobodnie i jest prosta w montażu.

Oto kilka kroków do wieszania zasłon bez drążka, które możesz wykorzystać, aby upiąć zasłony:

Najpierw powinieneś zdecydować, na jakiej wysokości chcesz zawiesić zasłony. Możesz zawiesić karnisz u góry okna lub nad nim, w zależności od tego, jak wysoko lub nisko chcesz, aby był. Jeśli chcesz, aby zasłony wystawały poza okno, będziesz potrzebować dłuższego drążka niż zwykle.

Możesz także użyć taśmy materiałowej lub sznurka, aby zaznaczyć na ścianie miejsce, w którym chcesz umieścić haczyki. Oznaczenia te powinny zgadzać się z miejscem, w którym chcesz zawiesić panele.

Następnie użyj przyrządu do wyszukiwania kołków i zaznacz, gdzie znajduje się każdy kołek; pomoże to później, gdy przyjdzie czas na wbicie kotew i haków. Należy również upewnić się, że wszystkie otwory nie znajdują się przed gniazdkami elektrycznymi, ponieważ może to być niebezpieczne, jeśli przewody są przez nie narażone.

Następnie możesz przykręcić wsporniki zasłon na miejsce, używając dołączonych do nich wkrętów (jeśli takie były).

 

Czasami z tego czy innego powodu nie możesz powiesić karnisza, ale to nie znaczy, że nie możesz powiesić zasłon. Niezależnie od tego, czy Twoja metoda wieszania polega na wkręceniu gwoździa w ścianę, użyciu drążka napinającego, czy zawieszeniu bezpośrednio na samym karniszu, istnieje wiele sposobów na zawieszenie zasłon bez użycia tradycyjnego karnisza. Oto, jak to zrobić!

Wieszanie za pomocą gwoździ

Jeśli nie chcesz robić dziur w ścianie, a mimo to chcesz powiesić zasłony, haczyki na gwoździe są prostym rozwiązaniem. Haczyki Command są dostępne w dużych i małych rozmiarach, więc możesz ich użyć do lekkich zasłon lub cięższych firan i zasłon. Można je również zdejmować, jeśli zajdzie potrzeba przeniesienia zasłon w późniejszym czasie.

Użyj haczyków z poleceniami do powieszenia lekkich zasłon

Umieść klipsy do zasłon na górze zasłony. Wystarczy, że przymocujesz kilka haczyków na polecenia do górnej części ramy okiennej, a następnie przesuniesz każdy klips na haczyk, aż będzie bezpieczny. Wysokość zasłony można regulować, podnosząc haczyki mocujące wyżej na ścianie. Liczba haczyków zależy od tego, jak ciężka jest Twoja zasłona – będziesz potrzebować ich więcej w przypadku cięższych tkanin, takich jak aksamit, a mniej w przypadku lekkich tkanin, takich jak poliester.

Powieś zasłony bez karnisza.

  1. Użyj drążków napinających zamiast zakrzywionych drążków prysznicowych.
  2. Kup karnisze z naciągiem sprężynowym.
  3. Powieś drążek zasłonowy na ścianie za pomocą pasków lub haczyków Command.
  4. Zainwestuj w kółka z klipsami i zawieś zasłony na drążku lub haczyku z napinaczem.
  5. Powieś zasłony na suficie za pomocą haczyków Command, drutu i haczyków na kubki.

Haki na zasłony mogą być również używane do wieszania zasłon bez karnisza.

Zazwyczaj są one umieszczane nad ramą okna. Istnieje wiele różnych rodzajów haczyków na zasłony, więc pamiętaj, by szukać takich, które będą pasować do Twojego okna i zasłon.

W przypadku dużych okien lepiej jest użyć drążka napinającego niż stałego karnisza.

Karnisze napinające są mocowane bezpośrednio do ściany po obu stronach okna i utrzymują swój kształt dzięki wewnętrznej sprężynie.

Pamiętaj, że jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub innym wynajmowanym lokalu, możesz mieć ograniczenia co do sposobu wieszania zasłon. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian typu “zrób to sam” w swoim domu należy sprawdzić u właściciela mieszkania, co jest dozwolone, a co nie.

Jeśli nie chcesz robić dziur w ścianie, ale potrzebujesz sposobu na powieszenie zasłon, istnieje wiele alternatywnych rozwiązań.

Drążki napinające są jedną z opcji, ale nie zawsze są wystarczająco mocne, aby utrzymać cięższe zasłony. Nie pozostawiają też zbyt wiele miejsca na błędy podczas montażu w ramie okiennej.

Aby uzyskać solidniejsze rozwiązanie, które nie uszkodzi ścian, spróbuj zamiast karniszy użyć haczyków i wieszaków na obrazy.