Współczesne wnętrza coraz częściej inspirowane są naturą. Na świecie coraz więcej osób szuka w swoim otoczeniu harmonii, spokoju oraz zgodności z naturą. Taki trend widoczny jest szczególnie w urbanistycznych przestrzeniach, gdzie brak zieleni i kontaktu z naturą może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.
Znaczenie ekologii i ochrony środowiska zyskuje na znaczeniu, wieszcząc era zanieczyszczeń i globalnego ocieplenia. Z tego względu każdy element wyposażenia wnętrza powinien być dobierany pod kątem jego wpływu na środowisko. Wiele osób szuka rozwiązań ekologicznych np. odpowiedzialnych mebli pochodzących z recyklingu, bądź z innych materiałów ekologicznych. Dlatego w dzisiejszych czasach pojawiło się wiele firm i biznesów, które oferują świadczenie usług z orientacją na proekologiczne i ekologiczne produkty.
Środki pochodzące z natury przyciągają uwagę designerów i artystów, którzy wykorzystują materiały naturalne, takie jak drewno, kamień czy bambus, a także inspirują się formami roślin i zwierząt, tworząc prace o organicznych kształtach, które wprowadzają do wnętrz unikalny klimat.
Jak w efekcie takiego ukierunkowania powinno wyglądać wnętrze inspirowane naturą?
1) Subtelne połączenie kolorów
Dla wielu projektantów wnętrz naturalne zestawienia kolorystyczne są sprawą priorytetową – zielenie, beże, brązy, a także szarości, to kolory, które kojarzą się z naturą. W takim otoczeniu, dbając o niewielkie szczegóły, jak na przykład kolory poduszek, czy kobierca, możemy stworzyć we wnętrzu niesamowicie harmonijny klimat.
2) Naturalne materiały
Do wyboru mamy wiele materiałów naturalnych, które dają nam gwarancję wizualnego efektu, jak i przyjazności dla środowiska. Do aranżacji okrutnie pasują więc między innymi drewno, kamień, rattan czy wiklina. Odpowiednio dobierając wyposażenie, możemy wprowadzić do pomieszczeń przyciągający wzrok i bogaty w formy klimat.
3) Rośliny doniczkowe
Im większa roślina, tym lepiej! Rośliny doniczkowe nie tylko przyciągają uwagę swoim wyglądem, ale także wprowadzają do pomieszczenia tlen, który przebywając w zamkniętej przestrzeni może być nam niezbędny. Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale także stanowią cudowną ozdobę.
4) Biophilic design
Trend w sztukach dekoracyjnych i projektowaniu, który inspiruje się różnymi elementami natury, jest w Polsce coraz bardziej popularny i powszechnie wykorzystuje się go przy urządzaniu różnego typu wnętrz. Biophilic zawiera w sobie wiele elementów – to pionierska wizja powiązania środowiska z ludźmi.
5) Minimalizm
Znaczenie ma nie tylko to, co jest widoczne i jak to jest ułożony. To jakie środki używane są do takiej stylizacji okazuje się być kluczowe. Warto zacząć od ograniczenia ilości elementów w domu, ograniczenia stu, klamerek, bądź zastąpienie sztucznych materiałów na bardziej przyjazne dla środowiska naturalne. Minimalizm pokazuje, iż to, co jest proste, także może być piękne, a wnętrze jest naprawdę urządzone proście i elegancko.