Jaki system nawadniania wybrać?

Pielęgnacja podwórza to długi i skomplikowany proces. Zazwyczaj prace w ogrodzie trwają od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nawet jeśli jesienią przygotowałeś się do sezonu zimowego, po okresie zimowym w ogrodzie jest jeszcze wiele pracy, którą należy wykonać przed sezonem siewu i sadzenia.

Osoby uprawiające ogród warzywny, kwietniki lub trawniki poświęcają wiele czasu na pielęgnację gospodarstwa domowego. Jedną z czynności, która zdaje się nigdy nie kończyć w sezonie, jest podlewanie roślin.

Wybór systemu nawadniającego

Wybór odpowiedniego systemu nawadniania może na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowany, ponieważ najlepsze jest wszystko, co jest uniwersalne. Niektóre rośliny nadają się do podlewania za pomocą zraszacza lub konewki, inne są wrażliwe i podlewanie przez liście szkodzi im, dlatego należy podlewać tylko korzenie. Podlewanie konewką często sprawia, że rośliny są często podlewane zbyt zimną wodą, a ponadto trudno jest zapewnić równomierne podlewanie konewką — te same rośliny otrzymują różną ilość wody.

Błędem jest myślenie, że zestaw do nawadniania trawnika to droga inwestycja, której potrzebują tylko osoby posiadające duże gospodarstwo domowe. Takie systemy idealnie nadają się do małych ogrodów, ogrodów kwiatowych lub do podlewania żywopłotów.

System nawadniania zapewni właściwą wilgotność trawnikowi, truskawkom lub szklarni, dlatego zanim rozpoczniesz wiosenny maraton prac, wybierz systemy nawadniania, które ułatwią Ci codzienną pracę, pozwolą oszczędzać wodę i zapewnią dobre zbiory.

Oczywiście nie można zapomnieć o tradycyjnych wężach do podlewania. Najbardziej praktycznym wyborem są węże składane, które można łatwo przenosić z miejsca na miejsce, gdy trzeba podlać dużą liczbę roślin.

Podlewanie trawy

Dumą każdego podwórka jest piękna, zadbana i jasnozielona trawa. Aby trawa na podwórku była bardziej zielona niż u sąsiada, należy je regularnie podlewać.

Do podlewania trawy najlepiej wybrać system automatyczny lub półautomatyczny. Ręczne podlewanie trawnika zajmuje dużo czasu, woda nie jest rozprowadzana równomiernie, a ponadto trudno jest stwierdzić, jak mokry jest trawnik i jakiej ilości wody potrzebuje. Dlatego należy rozważyć zainstalowanie systemów nawadniania, które zapewnią równomierne podlewanie trawnika w odpowiednim czasie — być może jeszcze w trakcie snu lub śniadania. Co więcej, trawnik będzie podlewany nawet wtedy, gdy nie będzie Cię w domu, a po powrocie zobaczysz, że trawa jest zielona, a nie spalona słońcem.

Opryskiwacze do podlewania trawy można montować na ziemi na dwa sposoby: takie, które podnoszą się podczas podlewania, a następnie opadają z powrotem na ziemię, lub takie, które są widoczne przez cały czas. Najlepiej jest wybrać te, które wpadają w ziemię, ponieważ nie będą przeszkadzać w koszeniu trawnika, nie będą widoczne, a użytkownik będzie mógł cieszyć się najlepszym widokiem i rezultatami.

Opryskiwacze różnią się także sposobem rozpylania wody, kątem, pod jakim są ustawione, oraz ilością. Dlatego przy wyborze dysz ważne są takie szczegóły, jak kształt miejsca, gładkość, dopasowanie i inne.

O ile system ogrodowy lub szklarniowy można zainstalować samodzielnie, to instalację systemu nawadniania trawnika najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy dokonają pomiarów, przygotują i zainstalują system.

Przy zakupie systemu zraszającego należy wyjaśnić, w jaki sposób będzie dostarczana woda — jeden system przenosi wodę ze specjalnego zbiornika pod ciśnieniem grawitacyjnym, podczas gdy inne muszą być podłączone do sieci wodociągowej. Warto również zwrócić uwagę na wszystkie niezbędne szczegóły, skład zestawu, tak aby po zakup -ie systemu nawadniającego jego podłączenie było bezproblemowe.

System nawadniania należy wybrać w zależności od potrzeb, liczby roślin, źródła wody i oczywiście zasobów finansowych. W sezonie można cieszyć się bezproblemowym działaniem i doskonałymi wynikami.