Najważniejsze decyzje podczas planowania budowy domu

Budowa domu to wyzwanie, które wymaga czasem nawet kilku lat niemałych poświęceń i podejmowania szeregu ważnych decyzji. Przede wszystkim większość z nich należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem całej budowy i załatwiania wszystkich formalności. Najczęściej należy przede wszystkim podjąć decyzję czy zastosować na przykład ogrzewanie gazowe czy zwrócić swoją uwagę bardziej na zastosowanie pompy ciepła. Oczywiście istotne jest także wiele innych elementów oraz formalności oraz odłożenie odpowiedniej ilości oszczędności.

Finansowanie budowy

Jedną z pierwszych i zdecydowanie najważniejszych kwestii dotyczących budowy własnego domu, jest sposób finansowania. Zarówno do rozpoczęcia budowy z własnych środków, jak i skorzystania z kredytu hipotecznego, należy się dobrze przygotować. Jeśli cała budowa ma być sfinansowana z prywatnych oszczędności, najczęściej wymaga to dłuższego czasu. Kwoty potrzebne na budowę domu są bardzo duże, dlatego niezwykle istotne jest dokonanie rzetelnej i bardzo szczegółowej oceny potrzebnych prac i materiałów. Nieco szybszą alternatywą na budowę własnego domu jest skorzystanie z kredytu hipotecznego od banku. Jednak również i w tym przypadku należy się odpowiednio przygotować. Dobrze jest biorąc kredyt hipoteczny mieć odłożone własne oszczędności, pozwalające na swobodne zakupienie materiałów budowlanych lub wykończeniowych, które będą nagle potrzebne. Przygotowując się do wzięcia kredytu hipotecznego należy przede wszystkim zbudować odpowiednią zdolność kredytową i załatwić wszelkie potrzebne formalności, takie jak akt własności działki budowlanej oraz pozwolenie na budowę.

Odpowiedni projekt

Kluczową decyzją jest wybór najodpowiedniejszego projektu na nowy dom. Zarówno to, jakie piece są najlepsze, a także jaki układ pomieszczeń wewnątrz budynku będzie najbardziej funkcjonalny, to bardzo subiektywne opinie. Należy przede wszystkim kierować się własnymi oczekiwaniami oraz wymaganiami innych członków rodziny, którzy również będą lokatorami nowego domu. Jest to moment na bardzo świadome i przemyślane podejmowanie decyzji. Na przykład, jeśli po pewnym czasie już od postawienia budynku, najlepszym rozwiązaniem okaże się gaz, który nie został doprowadzony do działki przed budową, cały ten proces będzie znacznie bardziej utrudniony i skomplikowany. Wybór projektu to również decyzja, która musi być zgodna z warunkami zabudowy wydanymi dla konkretnej działki budowlanej. W przypadku, gdy wybrany, upatrzony i wymarzony projekt na własny dom nie jest zgodny z parametrami wydanymi przez gminę, warto zastanowić się nad wykonaniem indywidualnej realizacji. Dzięki temu będzie można idealnie dopasować budynek do działki budowlanej, pamiętając o każdym jego elemencie mającym znaczenie, jak na przykład ogrzewanie gazowe czy najodpowiedniejszy układ pomieszczeń. Dom ma posłużyć na wiele lat, dlatego każdy jego element i pomieszczenie oraz zastosowane rozwiązanie, powinno być funkcjonalne oraz przemyślane.