Oszczędanie na ogrzewaniu i ekologia

Koszty ogrzewania z roku na rok często rosną. Dlatego warto podjąć działania dzięki, którym uda się na obniżyć rachunki za ogrzewanie, a przy tym zrobić coś dobrego dla środowiska. Tutaj pojawiają się jakże ważne pytania: jak oszczędzać ogrzewanie i być ekologicznym?

 

Wybór pieca ma znaczenie

 

Aby móc zacząć oszczędzać trzeba najpierw poczynić pewne inwestycję. Na pewno kluczowe znaczenie ma wybór właściwego pieca. Piec na ekogroszek i pellet powinien być piątej klasy, co oznacza, że emituje znacznie mniej szkodliwych pyłów czy gazów do atmosfery. Oczywiście cena jest wyższa, ale mimo wszystko warto. Z kolei jeżeli szukacie pieca na gaz to tutaj należy postawić na ten kondensacyjny, który zapewnia odzyska ciepła, nawet na poziomie 20%.

 

Wybierz właściwe paliwo grzewcze

 

Piec na ekogroszek i pellet mogą być efektywne, ale pod warunkiem, że dodatkowo zainwestuje się w wysokiej jakości paliwo grzewcze. A więc wybierając ekogroszek zwróćcie uwagę na kolor, który powinien być ciemnoszary, z kolei bryłki najlepiej, aby były w rozmiarze od 5 mm do 25mm. Jeżeli wybierzecie zbyt duże ziarna to piec będzie pracował głośniej, z kolei jeżeli będą za małe to zwiększy się emisja pyłów. Zawartość siarki oczywiście powinna być jak najmniejsza i nie powinna przekraczać 0,6%., bo zbyt wysoka zawartość siarki to większe zanieczyszczenie powietrza i także szybsze skorodowanie pieca. Także zawartość popiołu powinna być jak najmniejsza, natomiast kaloryczność wręcz przeciwnie. Również wybierając pellet trzeba zwrócić uwagę na jego jakość i tutaj najlepiej postawić na taki, który posiada właściwe certyfikaty, czyli DIN PLUS oraz EN PLUS 1. Ponadto samą gramaturę należy dobrać do pieca, a więc sprawdźcie, jaki rozmiar rekomenduje producent. Pamiętajcie też, że dobry pellet nie ma żadnych sztucznych dodatków sklejających. Nie jest zanieczyszczony chemicznie czy mineralnie.


Chcesz dowiedzieć się więcej o ekologicznych opałach? Zobacz: https://kalorycznyekogroszek.pl/ekogorszek-dlaczego-warto/


Małe rady- duże efekty. O czym należy pamiętać?

 

Warto jeszcze pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury, która w ciągu dnia powinna być na poziomie około 22- 23 stopni Celsjusza, z kolei wieczorem i w nocy może wynosić około 19 stopni. Jeżeli ogrzewacie dom nie powinniście użytkować klimatyzacji, która powoduje większy pobór ciepła. A teraz najważniejsze, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie warto pomyśleć o termomodernizacji, jeżeli więc macie stare okna czy drzwi, a wasz dom nie jest ocieplony to rachunki niestety nadal mogą być wysokie. Dobry wyborem jest również fotowoltanika, która pozwala też na znacząco oszczędność.


Budujesz mieszkanie i nie wiesz jaki typ ogrzewania wybrać? Zobacz: uniwersalny piec na pellet i ekogroszek